Mina olen jalgrattur. See on oluliselt mugavam, kui kõndimine, kuid võrdluses autoga jääb mugavusest pisut puudu. Nimelt, rattaga saan kiiremini punktist A punkti B ning seejuures ei saa märjaks jalad tulevate sügislompide vahel laveerides. Samas, vihm ja tuul tulevad ikka igast küljest ligi. Põhjus, miks ma autoga sõitmise asemel rattaga sõidan, peitub selles, et mul lihtsalt pole autot ja olen viimased neli talve samuti rattaga sõitnud. Seega, kui näete mõnda hullu talvel Tartu vahel rattaga sõitmas, siis võin see täiesti olla mina. Kuid ma ei taha autot osta. Vähemalt mitte seni, kuni pole vaja pisiperet ringi sõidutada. Ning ma olen harjunud nende ebamugavustega, mida rattaga sõit endaga kaasa tööb. Olen nendega lausa arvestanud.
Üks võimalus on oma elu teha pisut ebamugavamaks. Mõelge korraks, milliseid masinaid sa kasutad oma igapäevaelus, mis teevad sinu elu mugavamaks (loe: passiivsemaks). Kõige klassikalisem on ilmselt auto. Kuid sinna saab lisada veel erinevad köögimasinad, puldiga televiisorid, (populaarsust koguvad) nutikõlarid, automaatsed uksed ja väravad ja palju palju muudki. Saan aru, et nende kasutamine on mugav, aega kokkuhoidev ja mõnedel juhtudel ka tervisele vajalik, kuid sellel leidub ka pahupool. Paljusid igapäevategevusi automatiseerides ei saa lihased kätte vajalikku toonust, luud ei saa vajalikke põrutusi, kõhred ei saa vajalikku kompressiooni, kõõlused ei saa vajalikku koormust ja elastsust. Organismi füüsiline võimekus võib langeda selle tulemusena võime edaspidi vajada veel rohkem automatiseeritud vahendite abi.
Füüsiline valu tekitab ebamugavust. Inimesed soovivad sellest vabaneda ning see soov paneb nad tegutsema. Mõned tegutsevad omapäi (näiteks treening), teised lähevad otsima abi professionaalilt (füsioterapeut). Valust põhjustatud ebamugavus paneb inimesed liigutama ja oma elus muutusi tekitama. Kui oma vastuvõtul patsiendiga vesteldes ilmneb, et patsiendi valude põhjuseks on midagi tema elustiilis, siis peame seda üheskoos muutma. See, aga pole kunagi mugav ja lihtne tegevus. See on väljakutse. See on enese sundimine, uute harjumuste loomine. See on ebamugavus, mis teeb meid paremaks. Kokkuvõtteks, ebamugavusi ei peaks vältima. Neid peab vahel lausa otsima. Loomulikult tuleb seda teha mõõdukalt, et oma elukvaliteeti liialt ei hävitaks. Kuid ebamugavus on elu osa, see sunnib arenema ning mitmekülgsemalt liikuma ja mõtlema. See võimaldab meil korrigeerida oma perspektiivi elule.
Parimat, Kristjan Mardo
0 Comments
Leave a Reply. |
Arhiiv
January 2021
|